Medvedí cesnak možno sadiť a pestovať v záhrade či na dvore, ale aj v kvetináči na balkóne alebo okennej parapete. Rastlinky na výsadbu získate presadením z prírodnej lokality (pozor, nikdy nie z chránených prírodných území), od iného pestovateľa medvedieho cesnaku alebo nákupom v obchode.

 Cibuľky alebo semienka?

V internetových obchodoch sa najčastejšie predáva vo forme cibuliek v špeciálnom substráte. Keďže sa po jarnom odkvitnutí rastlina zbavuje nadzemnej časti, po rozbalení zásielky nebuďte prekvapení ak bude medvedí cesnak úplne „skrytý“, bez akýchkoľvek listov. Predávajú sa tiež semienka medvedieho cesnaku určené k výsevu. Rozdiel medzi výsevom semienok a výsadbou cibuliek je v podstate len v dĺžke doby čakania na prvú úrodu – rýchlejšie :) sú cibuľky.

 Spôsoby výsadby medvedieho cesnaku:

  • výsadba cibuliek: cibuľky sadíme do humóznej pôdy do hĺbky asi 5 až 10 cm v sponoch 15 x 15 cm,
  • presadenie celých rastlín: rastlinu vykopanú so zemným balom uložte do jamy primeranej veľkosti a podľa potreby prisypte zeminou,
  • výsev semienok (ideálne október alebo marec): semienka rovnomerne vysejte na vhodnom mieste a prekryte ich 2 cm hrubou vrstvou výživnej zeminy.

 Obdobie výsadby medvedieho cesnaku

Najvhodnejším obdobím na jarnú výsadbu medvedieho cesnaku je marec, apríl a máj, pri jesennej výsadbe je to september, október a november. Pri presadení rastlinky z prírody je najlepšie vykopať ju (a následne zasadiť) s veľkým zemným balom.

 Nároky na stanovisko a pôdu

Medvediemu cesnaku v prírode vyhovuje vlhká lesná alebo lúčna pôda bohatá na humus. Vyžaduje tienisté, prípadne polotienisté stanovisko. V domácich podmienkach sa uspokojí aj s kvalitnou záhradnou zeminou – priamo v záhone alebo v kvetináči. Pri výsadbe medvedieho cesnaku do nádoby (črepník, samozavlažovací kvetináč a pod.) platí klasická zásada – nešetriť na rozmeroch nádoby. Pri výsadbe do záhrady alebo na dvor je ideálne umiestniť medvedí cesnak k živému plotu alebo pod stromy a kríky, kde bude mať dostatok vlhkosti a tieňa.

 Nároky na zavlažovanie

Vo voľnej pôde je medvedí cesnak na zavlažovanie nenáročný. Ťažšie je to pri pestovaní v črepníku alebo v inej nádobe, kedy si vyžaduje pravidelnú – nie však prehnanú zálievku. V zimnom období nezabudnite zalievať výrazne menším množstvom vody.

 Nároky na hnojenie

Vo voľnej pôde nevyžaduje medvedí cesnak žiadnu zvláštnu opateru ani hnojenie, prípadne stačí občasné prihnojenie kvalitným, dobre vyzretých záhradným kompostom. V črepníkoch a iných nádobách sú najlepšie tzv. plné hnojivá vmiešané do pôdy. Nezabudnite pred hnojením pôdu zaliať.

 Prezimovanie a zimná ochrana

Vo voľnej pôde je medvedí cesnak odolný voči mrazom. Ak je vysadený v kvetináči alebo v inej nádobe, musí byť na zimu premiestnený do svetlej a suchej miestnosti bez mrazov.

 Zber medvedieho cesnaku

Najvhodnejšie na zber sú mladé listy medvedieho cesnaku ešte pred kvitnutím, bežne v apríli a máji, prípadne už v marci. Drobné cibuľky sú takisto konzumné, zberajú sa neskoro na jeseň a v zime.